הפרת זכיות יוצרים

מה זה הפרת זכויות יוצרים?

זכויות יוצרים הינו חלק מענפי הקניין הרוחני והליטיגציה מסחרית , זהו הענף המרכזי והמשמעותי ביותר. אלו הם דינים החלים על יצירות מתחומי אמנות שונים כגון: ספרות, צילום, שירה, קולנוע, ציור, פיסול, מחול, תיאטרון, תוכנות מחשב, ועוד. במאמר מוסגר, תוכנת מחשב נחשבת בחוק זכויות יוצרים ליצירה ספרותית. זאת משום שהיא כתובה בשפת מחשב, זאת גם הסיבה שכאשר לדוגמא אנו רוכשים תוכנות למחשב אנו רואים את הסימן ©.

מהם זכויות יוצרים?

על מנת שתהיה לי זכות יוצרים ביצירה כלשהי, עלי להראות שיש לי יצירה שהיא מקורית, שהיא שלי ולא העתקתי אותה, עליה מקובעת במדיום פיזי (בתמונה בדיסק) ובנוסף יש להוכיח שקיימת לה זיקה לישראל. כלומר, נוצרה בישראל או שהיוצר שלה הוא ישראלי, או שהיא נוצרה במדינה אחרת אך זאת מדינה שישראל חתומה איתה על אמנה בינלאומית ולכן אף על פי שהיצירה לא נוצרה בישראל היא עדיין תהיה מוגנת בישראל.

ישנם 4 סוגי יצירות מרכזיים שחוק זכויות יוצרים מדבר עליהם:

  • יצירה ספרותית: סיפור, שיר, תוכנת מחשב.
  • יצירה מוזיקאלית: לחן.
  • יצירה דרמטית: סרט, תוכנית טלוויזיה, הצגה, מחזה, מופע מחול.
  • יצירה אומנותית: ציור, פסל, צילום.

משך ההגנה: חיי היוצר + 70 שנה מיום מותו. לאחר מכן, היצירה משתחררת לנחלת הכלל/ הציבור. כלומר, כולם יוכלו להשתמש ביצירה בלי הרשאה או תשלום/תמלוגים. כמו למשל יצירות של: מוצארט, פיקאסו ובטהובן וכו'.. הסיבה שזה פנוי לכולם ממות היוצר היא כי ההנחה היא שהיצירה מספיק ידועה, מוכרת ומפורסמת כך שיהיה מאוד קשה לאדם אחר לבוא ולהגיד כי היצירה היא שלו.

רישום: הגנה אינה מותנית ברישום. דרישת הקיבוע מספקת וודאות ומעידה על כוונת היוצר.

מהם הסעדים האפשריים לגבי הפרה של זכות יוצרים?

בין אם מדובר בעילה של הפרת זכות כלכלית ובין אם מדובר בעילה של הפרת זכות מוסרית (קרדיט, זכות לשלמות היצירה). סעיפים 53-60 לחוק זכויות היוצרים נותנים מענה על כך, ביהמ"ש רשאי לפסוק פיצויים בלא הוכחת נזק במקרה של הפרת זכויות יוצרים או הפרת זכות מוסרית מכוח סעיף 56 לחוק זכויות יוצרים, התקרה היא 100,000 ₪ בגין כל הפרה והפרה ללא הוכחת נזק אולם על התובע להוכיח שאכן הייתה הפרה. בית המשפט יתחשב בין השאר, בשיקולים הבאים: היקף ההפרה, משך ההפרה, חומרת ההפרה, הנזק הממשי לתובע (להערכת בית המשפט), הרווח שצמח לנתבע מההפרה (להערכת בית המשפט), מאפייני פעילותו של הנתבע, טיב היחסים בין התובע לנתבע, תום ליבו של הנתבע.

במקרים מסוימים הפרה של זכות יוצרים יכולה להיות עונשית וניתן יהיה להטיל על המפר מאסר עד 5 שנים, מכוח ס'61-63 לחוק העונשין .

פנו עוד היום לעורך דין עמוס אלגלי!

דילוג לתוכן